آکورد و آشنایی با نحوه گرفتن آن

اردیبهشت, 1397 بدون نظر آموزشی, دسته‌بندی نشده

آکورد

آشنایی با نحوه گرفتن آکورد
آکوردها آجرهای اصلی ساخت ِآهنگ اند. می توانید یک آکورد (صدای همزمان سه یا تعداد بیشتری نت) را به شیوه های متعددی روی گیتار بنوازید- از طریق نواختن (کشیدن مضراب یا پشت ناخن روی سیمها با حرکت سریع و یکپارچه), کندن سیم ها (با استفاده از تک تک انگشتان دست راست) یا حتی کوبیدن به سیمها با استفاده از انگشتان دست باز یا مشت شده .(این کار به ندرت اتفاق می افتد مگر اینکه عضو یک گروه هوی متال باشید.)

ولی به هر حال نمی توانید صرفا دسته ای از چند نت را با هم به صدا درآورید,

باید گروهی از نت ها را که در تنظیم های معنادار موسیقایی سازماندهی شده اند اجرا کنید. در مورد گیتاریست ها , این امر به معنای فراگیری برخی از فرم های آکورد دست چپ است.


پیشنهاد می کنیم با آکورد می ماژور شروع کنید, زیرا نواختن این آکورد گیتار راحت و بسیار کاربردی است.پس از تسلط یافتن بر نواختن آکوردها نهایتا متوجه می شوید که می توانید چند انگشتتان را همزمان برای تشکیل پوزیسیون آکورد گیری جا به جا کنید.به هر حال فعلا انگشتتان را آن طور که در دستورالعمل های بعدی آمده یک به یک روی فرت ها و سیم ها قرار دهید:

1. انگشت اول (اشاره را) بر سیم سوم, فرت اول قرار دهید(در واقع ما بین شیطانک و میله ی فرت اول ولی نزدیک فرت)
تا وقتی که بقیه ی انگشتتان در وضعیت مناسبی قرار نگرفته اند, فشاری به سیم وارد نکنید. فقط به اندازه ای فشار بیاورید که انگشت از روی سیم جابه جا نشود.
2. انگشت دوم(میانی) را بر سیم پنجم, فرت دوم قرار دهید.
مجددا فقط به اندازه ای فشار بیاورید که که انگشتتان در محل مورد نظر باقی بماند. حالا دو انگشتتان روی گیتار برسیم های سوم و پنجم قرار گرفته اند و هنوز سیم چهارم در میان آنها قرار نگرفته است.
3. انگشت سوم(حلقه) را بر سیم چهارم , فرت دوم بگذارید.


 


شاید لازم باشد برای این که انگشتتان بر سیم چهارم در محل مناسب بین انگشتان اول و دوم و نزدیک فرت قرار بگیرد کمی آن را کج کنید.
یکی از سخت ترین کارها در نواختن آکورد جلوگیری از ایجاد صدای زنگ دار است. صدای زنگ به این خاطر ایجاد می شود که هنگام انگشت گذاری به اندازه کافی فشار وارد نکرده اید.


همچنین احتمال دارد صدای زنگ به این دلیل باشد که انگشتی که سیم را گرفته به صورت تصادفی با سیم های مجاور در تماس باشد و از به صدا درآمدن آزادانه آنها جلوگیری کند. بدون این که انگشتتان را از روی فرت ها بردارید سعی کنید برای حذف صدای زنگ دار در حین اجرای آکورد سر انگشتانتان را بجنباند

 

 

آکورد
برچسب ها