کوک کردن ازابتداى آموزش نواخت ساز

مرداد, 1396 بدون نظر آموزشی, دسته‌بندی نشده

کوک کردن ازابتداى آموزش نواخت ساز
کوک کردن یعنی تنظیم سیم ها بر اساس فرکانس مربوط به هر سیم.تقریبا قبل از آنکه نواختن سازی را یاد بگیرید اول باید کوک کردن آن را بیاموزید. عوامل گوناگونی بر زیر و بمی صدای یک سیم تاثیر می گذارند از جمله تغییرات دما و رطوبت و نم و… پس باید به طور جدی کوک کردن را از همان آغاز بیاموزید.
ویولونیست ها سازهای خود را با محکم کرن و شل کردن یک سیم کوک می کنند تا به فرکانس درست آن برسند. پیچاندن گوشی ها یا فاین تیونر ها وسیله ای برای کوک کردن ویولون شما به شمار می روند. مهم ترین چیزی که مبتدیان باید در مورد کوک کردن بدانند چرخاندن گوشی است زیرا حتی یک چهارم گردش گوشی تفاوت بسیار زیادی در فرکانس سیم ها ایجاد می کند.
نام سیم های دست-باز ویولون از بم ترین تا زیرترین(از ضخیم ترین تا نازک ترین آن)عبارتند از: سلG- رD- لاA- میE.

 

برای کوک کردن از سه روش می توان استفاده کرد: کوک کردن با پیانو- استفاده از تیونر- استفاده از دیاپازون

? کوک کردن با پیانو: (برای کوک کردن همیشه سیم لا را مبنا قرار میدهیم) ابتدا نت لا را با پیانو بنوازید و همزمان پدال را با پای چپ فشار دهید طوری که نت مورد نظر شما در زمانی که شما سیم مربوط به نت خاص را کوک می کنید تداوم داشته باشد تا صدای آن با نت سیم شما جفت شود.بعد از کوک کردن سیم لا به دو روش می توانید سایر سیم ها را کوک کنید:1.اگر مبتدی هستید نت های دیگر را نيز با پیانو بنوازید و همانطور که سیم لا را کوک کردید بقیه ی سیم ها را نیز کوک کنید.

2.بعد از كوك كردن سيم لا با پيانو، آرشه را همزمان روی سیم لا و ر بکشید و کوک سیم رِ را با توجه به شنیدن صدای ضربان، و نسبت آن با صداى سيم لا، تغییر دهید (هنگامی که سیم رِ کوک شود صدای ضربان از بین خواهد رفت.) بعد از کوک شدن سیم رِ آرشه را روی سیم رِ و سل همزمان بکشید و به همان ترتیب سيم سل را کوک کنید در آخر هم آرشه را روی سیم می و لا همزمان بکشید و سيم مى را کوک کنید.
حرکت فاین تیونرها: در جهت عقربه های ساعت سیم سفت می شود و در نتیجه کوک بالا می رود.

در خلاف جهت عقربه های ساعت: سیم شل می شود در نتیجه کوک پایین می آید.
حرکت گوشی ها: برای به دست آوردن فرکانس زیر گوشی را به سمت حلزونی ویولون بپیچانید و برای فرکانس بم گوشی را به طرف بدنه ی ویولون بپیچانید.

? استفاده از تیونر :
1. تیونر را روشن کنید
2. به سیم ویولون با دست زخمه بزنید یا با آرشه روی آن بکشید
3.به عقربه ی روی تیونر نگاه کنید جایی که یک سوزن کوچک مشاهده می شود
4. برای تنظیم کوک از گوشیها و فاین تیونر ها استفاده کنید تا سوزن در وسط قرار بگیرد
5. هنگامی که سوزن در وسط دیامتر ایستاد سیم مورد نظر شما کوک شده است
به چند نکته در استفاده از تیونر دقت کنید: 1. فرکانس روی 440 هرتز تنظیم شده باشد ( سیم لا در ویولون استاندارد بین المللی به شمار می رود که دارای 440 ارتعاش در ثانیه است.)
2. به اسم لاتین نت ها که تیونر نشان می دهد دقت کنید تا فاصله ی خود را تا کوک مورد نظر پیدا کنید

? استفاده از دیاپازون:
همه نوع دیاپازون در فروشگاه های موسیقی موجود است . یک دیاپازون از تکنیک بسیار پایینی برخوردار است و می توانید آن را با دمیدن فعال کنید .ما دیاپازون ابزار قابل اعتمادی برای کوک کردن نیست زیرا نت هايی که از آن تولید می شود بر اساس آن که چگونه در آن بدمید تا حدودی با فرکانس اصلی متفاوت است. با دمیدن در دیاپازون می توانید هر یک از چهار فرکانس سل- رِ-لا- می را تولید کنید و هر سیم را طوری کوک کنید که با صدای نت های دیاپازون انطباق یابد.
ارغوان گيو

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *