موسیقی قرن بیستم همگام با پیشرفت علم و تکنولوژی ،هنرها و دیگر مظاهر اجتماعی از جمله موسیقی نیز از نظر هارمونی ، فرم ،تنالیته ،ملودی ، ریتم و ارکستراسیون دستخوش تغییرات بنیادینی شد

اردیبهشت, 1396 بدون نظر آموزشی, تاریخ موسیقی

موسیقی قرن بیستم همگام با پیشرفت علم و تکنولوژی ،هنرها و دیگر مظاهر اجتماعی از جمله موسیقی نیز از نظر هارمونی ، فرم ،تنالیته ،ملودی ، ریتم و ارکستراسیون دستخوش تغییرات بنیادینی شد و تحت تاثیر موسیقی کروماتیسم واگنری (اپرای تریستان و ایزولده) مکاتب جدیدی در نیمه اول قرن بیستم از جمله مکتب دودکافنیک ،اکسپرسیونیسم ،امپرسیونیسم ،سریالیسم ،آتنال و غیره به وجود آمد.

ریتم های نا متقارن و نامنظم ،تاریک و مبهم شدن تنالیته و گریز از هرگونه مرکزیت تنال ،به کارگیری سازهای غیر معمول و به طور کلی ارکستراسیون جدید ، از برجسته ترین ویژگیهای موسیقی قرن بیستم به شمار می آید .

شوئنبرگ ،تحت تاثیر واگنر و آثار برامس ، مکتب دودکافنیک و اکسپرسیونیسم را پایه ریزی کرد که در آنها مفاهیم هرگونه تنالیته از بین رفت و فواصل نا مطبوع ملودیک و هارمونیک حاکمیت پیدا کردند. در موسیقی آتماتیک او ، هرگونه مفهوم تم یا ملودی از میان رفت و ساختمان قطعات موسیقایی تا آنجا مختصر و کوتاه شد که هیچ عاملی دوبار تکرار نمی شد و حتی در آثار آنتوان وبرن در قرن بیستم خصوصا (شش باگاتل) او طول هر موومان حدود 36 ثانیه شد

استراوینسکینیز به سهم خود تجربیات فراوان و ارزشمندی در زمینه هارمونی ، آکوردهای گوناگون و ارکستراسیون کسب کرد که هر یک در شکل گیری و تکامل قرن بیستم مفید بودند.

چنین تحولات عظیمی که در موسیقی  قرن بیستم ایجاد شده بود ،از نظر اکثر آهنگسازان و هنرجویان موسیقی ایران به دلیل عدم دسترسی به منابع مطالعه و کمبود کتابهای ترجمه شده ، پنهان بود .

در دانشگاهها و هنرستان موسیقی اکثرا هارمونی کلاسیک و حتی فقط کنترپوان مدال تدریس مسشد و در نتیجه فارغ التحصیلان رشته آهنگسازی از اصول و قواعد این تحولات آگاهی نداشتند. در صورتی که دستاوردهای موسیقایی قرن بیستم میتواند به نحوی مثبت و جالب توجه در خدمت پیشرفت و تعالی موسیقی ملی ایران در آید و به عنوان وسیله بیان موسیقایی آهنگساز با نغمات و دیگر عوامل موسیقی ایران ترکیب شده و بدان ارزشی جهانی بخشد.

برگرفته از مقدمه کتاب هارمونی قرن بیستم اثر وینسنت پرسی کتی ترجمه هوشنگ کامکار

موسیقی قرن بیستم
موسیقی قرن بیستم

آموزشگاه آوای جم (مطهری)

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *