موسیقی درمانی شنیدن آوای موسیقی به سلامتی انسان کمک می کند. یافته های جدید روان شناسی و پزشکی نشان داده است که گوش دادن به موسیقی یکی از راه های تقویت جسم و روان انسان است. گوش سپردن به موسیقی مناسب ,فشارهای روانی را از بین می برد. در دنیای امروز موسیقی درمانی یکی از بهترین روش های روان درمانی است. روان پزشکان معتقدند که گوش سپردن به موسیقی حتی می تواند تاثیر مثبتی در مراحل درمان یک بیمار

خرداد, 1396 بدون نظر آموزشی, بهداشت نوازندگی
موسیقی درمانی
موسیقی درمانی

موسیقی درمانی
شنیدن آوای موسیقی به سلامتی انسان کمک می کند. یافته های جدید روان شناسی و پزشکی نشان داده است که گوش دادن به موسیقی یکی از راه های تقویت جسم و روان انسان است.

گوش سپردن به موسیقی مناسب ,فشارهای روانی را از بین می برد. در دنیای امروز موسیقی درمانی  یکی از بهترین روش های روان درمانی است.

روان پزشکان معتقدند که گوش سپردن به موسیقی حتی می تواند تاثیر مثبتی در مراحل درمان یک بیمار داشته باشد. تاثیر مثبت موسیقی درمانی  به خصوص در بزرگسالان و افراد سالخورده بسیار مشهود است.

آگاهی تاثیر موسیقی درمانی بر سلامت جسم و جان چیز تازه ای نیست و برخی ملت های کهن مثل ایرانی ها , رومی ها و یونانی ها از عهد باستان به تاثیر مثبت موسیقی در انسان پی برده بودند. در اروپا هم از قرن هجدهم, روان شناسان و روان پزشکان اصرار داشتند که به عنوان یک روش درمانی بر بالین بیمار موسیقی پخش شود.

موسیقی احساسات را بر می انگیزد وانسان را به وجد می آورد و به این ترتیب ترشح هورمون های بدن را تنظیم می کند . ریتم ضربان قلب مادر و طنین و تن صدای مادر به عنوان اولین نوای موسیقی ای که انسان می شنود تاثیر عمیقی بر او می گذارد.

دکتر فردریک ,روان درمانگر ,معتقد است که تقریبا تمامی جریان هایی که در ارگانیزم ما نهفته است از ریتم موسیقی تاثیر می پذیرد. این نه فقط مربوط به نبض و تکانه یا فرکانس های تنفسی ماست بلکه در مورد جریان های مغزی و ضربان قلب و سیکل هورمونی نیز صادق است .

ملودی های هماهنگ و یا طنین صداهای ملایم و خوش نوا تاثیر فوق العاده ای بر ذهن دارند. چنین نواهایی ترس و اضطراب را کاهش می دهند و تاثیری آرامش بخش دارند و علاوه بر این از سفتی و گرفتگی عضلات نیز می کاهند.

موسیقی احساسات را به وجد می آورد ! ااز آنجایی که حواس شنوایی ارتباطی تنگاتنگ با مرکز احساسات ما در مغز دارند , موسیقی می تواند حتی بر افراد منزوی و گوشه گیر و یا ضد اجتماع نیز تاثیر بگذارد و واکنش عاطفی یا منطقی آنها را نسبت به مسائل برانگیزد. دکتر پاول نردف, از مرکز تحقیقات کودکان معلول آمریکا از سال 1959 مشغول مداوای بیماران از راه موسیقی درمانی است. شاید تعجب کنید اگر بدانید که حتی کودکانی که نمی توانند حرف بزنند و یا به زحمت به حرف می افتند و زبان باز می کنند نیز در مقابل گوش فرا دادن به موسیقی از خود واکنش نشان می دهند و شروع به صحبت می کنند.

از موسیقی حتی می توان به عنوان روشی برای ورود به عمق احساسات ,افکار, رویا ها و تصورات یا خاطرات افراد استفاده کرد و گاه وجدان خود آگاه آنها را از این راه بیدار نمود.

ابزار کار موسیقی درمان گران صدا و طنین است. آنها به گونه ای هدفمند با استفاده از این ابزار, ریتم های درونی فرد بیمار را تغییر می دهند.


نیازی نیست که بیمار از قبل دانشی در این مورد اندوخته و یا مهارتی کسب کرده باشد ,بلکه تنها کافی است که آماده باشد تا خود را کاملا به موسیقی بسپارد. در اولین ارتباط , روان درمان گر در مورد مسائل خصوصی , عاطفی و اجتماعی بیمار با او به گفت و گو می نشیند و در مورد جایگاه ارزشی بیماری اش صحبت می کند و بعد طی یک دوره گفت و گو با پزشک معالج وی کم کم به موقعیت جسمی و روانی بیمار پی می برد و کشف می کند که از چه ابزاری برای معالجه او استفاده کند.روان درمانگر انتخاب نوع موسیقی را به عهده ی خود بیمار می گذارد

( البته از بین نوارهای موسیقی ای که از قبل انتخاب شده است)

به این ترتیب فضایی دلنشین برای بیمار فراهم می شود و روان درمانگر نیز می تواند تجارب بیشتری از شخصیت او به دست آورد. پی بردن به این اطلاعات تاثیر مهمی در روند بهبودی بیمار دارد. روان درمان گران اذعان دارند که بیماران می توانند از طریق موسیقی احساسات خود را به زبان بیاورند ,احساساتی که شاید تا به حال جرات بروز آن را نداشته اند. بسیاری از احساسات مخفی, پنهان و یا فراموش شده از راه موسیقی درمانی بیدار می شوند و به این ترتیب این فرصت به بیمار داده می شود که احساسات نهفته خود را بر زبان آورد. تحریک احساسات بیمار از طریق موسیقی و همزمان وادار کردن او به گفت و گو و صحبت در روند بهبودی وی بسیار موثر است.

به تجربه دریافته اند که هدف نهایی همه ی موسیقی درمان گران این است که کشمکش های درونی بیمار را به درستی دریابند و تشخیص دهند و به تجربه دریافته اند که تشویق بیمار به گوش سپردن به موسیقی یکی از بهترین راه های به حرف آوردن او است.
پس ما هم از تاثیر موسیقی غافل نشویم

آموزشگاه موسیقی آوای جم (مطهری)

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *