كودكان و بررسى آموزش موسيقى كودك تحريك حواس از طريق موسيقى ،البته به صورت تفريحى مى تواند به گسترش توانايى كودكان براى بيان احساسات، ارتباطات و گسترش حركات منظم كمك كند. مدارك نشان مى دهد كه توانايى هاى كلامى مى تواند با تحريك هر دو نيم كره مغز گسترش يابد . موسيقى مى تواند در كاهش استرس ، اضطراب و درد در كودكان، همچون بزرگسالان موثر باشد.

خرداد, 1396 بدون نظر آموزشی, دسته‌بندی نشده

كودكان و بررسى آموزش موسيقى كودك

 

تحريك حواس از طريق موسيقى ،البته به صورت تفريحى مى تواند به گسترش توانايى كودكان براى بيان احساسات، ارتباطات و گسترش حركات منظم كمك كند. مدارك نشان مى دهد كه توانايى هاى كلامى مى تواند با تحريك هر دو نيم كره مغز گسترش يابد . موسيقى مى تواند در كاهش استرس ، اضطراب و درد در كودكان، همچون بزرگسالان موثر باشد. موسيقى درمانى در بيمارستان ها براى كسانى كه بيمار هستند يا براى جراحى آماده مى شوند يا در بخش مراقبت هاى پس از عمل هستند ،بسيار سودمند است .

كودكان مى توانند با تمرين موسيقى ،اعتماد به نفس خود را بيشتر كنند. نوزادان خيلى بيشتر از بزرگسالان از موسيقى لذت مى برند .نوزادان نارسى كه برايشان موسيقى پخش مى شود، سريع تر از نوزادانى كه در معرض موسيقى قرار نگرفتند ،اضافه وزن پيدا مى كنند و زودتر از بيمارستان مرخص مى شوند.

بررسى چند کتاب در زمینه اموزش موسیقی به کودکان

⭕️آموزش موسیقی به کودکان به روش کدای :

(اژبست شونی- ترجمه نصرالله مهرگان)
متد کدای یک روش اموزش موسیقی می باشد که در اواسط قرن بیستم در مجارستان به وجود امد. کدای زلتان به دلیل علاقه به موسیقی کشور خود

کودکان
کودکان

و علاقه به اموزش موسیقی به کودکان کاری انجام داد که باعث پیشرفت سیستم اموزش موسیقی کشورش شد.طبق تعالیم کدای همه ی کودکان همه ی کودکان از دوره ی ابتدایی تحت تعالیم موسیقی قرار می گیرند و تا دوره های بالا تر همه ی انها قادر به خواندن هستند و طبق طبقه بندی مطالب با موسیقی به طور جدی اشنا می شوند و این باعث می شود که انها جامعه ای موسیقی فهم باشند.

یکی از مهم ترین نکات این روش که قبل از شروع ساز تخصصی باید انجام می شد خواندن با حنجره بود.همینطور بداهه نوازی برای ایجاد خلاقیت در کودکان اهمیت داشت و انها با همه ی جوانب موسیقی مثل نت نویسی هارمونی فرم و … اشنا می شدند.
⭕️ موسیقی به روش ارف(خاستگاه و اهداف موسيقى براى كودكان-كارل ارف):

روش ارف کودکان را به بودن در گروه بازی و داشتن حرکات موزون دعوت می کند. یکی از مهم ترین اموزه ها در روش ارف برای اموزش موسیقی به کودکان ریتم است. که کودکان با داشتن فعالیتهایی مثل بازی در گروه درک ریتم طبیعت همراه با شعر خوانی دست زدن و دیگر راه کارها شروع به اشنایی با این دنیای جدید می کنند . ازجمله نکات دیگر که از اهمیت بالایی از اموزش ارف دارد خلاقیت در بداهه نوازی است. در این روش کودک می اموزد که از بدن خود به خوبی استفاده کند در واقع کلام حرکت و موسیقی از هم جدا نیستند.
⭕️كتاب گام هاى موسيقى( نويسنده: فريبا كلهر):
اين كتاب آموزش گام ها و نت های موسیقی است در قالب داستان و به‌زبان ساده. داستان چند شخصیت دارد: کلبة موسیقی، پری موسیقی که همراه هفت خواهر و برادر زندگی می کند و این هفت خواهر و برادر نت های موسیقی هستند که همة آهنگ ها به وسیلة آنها ساخته می شوند: دو ـ ر ـ می ـ فا ـ سل ـ لا ـ سی. کتاب در دوازده گام یا فصل داستان را به اتمام می‌رساند. نويسنده عقيده دارد كه زبان موسيقى، زبان تصويرى است و از تعدادى علامت تشكيل شده كه به آنها نت گفته مى شود.

آموزشگاه موسیقی آوای جم (مطهری)

موسیقی کودک

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *