Warning: Creating default object from empty value in /home/foodie/domains/avayejam.com/public_html/wp-content/themes/enar/theme-admin/options/ReduxFramework/ReduxCore/inc/class.redux_filesystem.php on line 29
قمر الملوک وزیری - آموزشگاه موسیقی آوای جم

قمر الملوک وزیری

اسفند, 1395 1 نظر تاریخ موسیقی, زنان موسیقی
قمر الملوک وزیری
قمر الملوک وزیری

قمر الملوک وزیری :

 

قمر الملوک وزیری

قمر هنگام تولد پدر نداشت. تاریخ تولدش هم به یقین معلوم نیست.

با توجه به اختلافاتی که در شرح وضعیت کودکی و نوجوانی قمر است دکتر ساسان سپنتا می نویسد:

از دوران کودکی و نوجوانی قمر و سابقه ی خانوادگی او جسته و گریخته مطالبی نوشته اند گو این که گاهی انچه روزنامه ها نوشته اند اختلاف دارد. انچه از مذاکرات با ایشان بر می امد این بود که در کودکی و شاید حدود یکسالگی مادرشان را از دست داده بودند.احتمال دارد وی بر اثر حصبه فوت شده باشد.

کمی قبل از ان هم پدرشان در گذشته بود و زیر نظر مادر بزرگشان خیر النسا ملقب به افتخارالذکرین تربیت شدند. ملا خیر النسا روضه خوان حرم ناصرالدین شاه بود.

قمر در محیطی پرورش یافت که اواز خواندن از ضروریات زندگی روزانه و وسیله ی امرار معاش بود…

قمر در سنین کودکی برای مادر بزرگ خود به اصطلاح پا منبری می خواند و چون در برابر جمعیت به صورت طبیعی قرار گرفته بود و در مقابل گروه مرم از همان کودکی خوانده بود خونسردی و اعتماد به نفس مقابله با جمعیت شنونده را از همان زمان به دست اورده بود .
مرتضي خان ني‏داوود استاد تار روايت مي‏كند كه :

(( اولين بار قمر و صداي او را در يك مجلس عروسي كشف كرد. به تشويق ميهمانان قمر جوان متني را اجرا مي‏كند و ني‏‏داوود را تحت ‏تاثير قرار مي‏دهد. ني‏داوود به سراغ او رفته و اسمش را مي‏پرسد و به قمر مي‏گويد: صداي خوبي داري و بايد روي دستگاه ‏هاي موسيقي به درستي كار كني. صداي گرم و رساي قمر به همراه تار دل‏نواز مرتضي ني‏داوود مجلس را گرم و پرشور مي‏سازد.

قمر به سرعت شهره ی شهر شد و مرتضی نی داوود سالها بعد به عنوان استاد تار از قمر حرف ها گفت و خاطره ها نقل کرد:

اولین بار که قمر الملوک وزیری را دیدم سنش خیلی کم بود . در حدود هفده یا هجده سال داشت. این دیدار پیش از زمامداری سردار سپه یعنی قبل از سال 1300بود محفلی پیش امد که من هم به ان دعوت شده بودم.یکی از حاضران ساز می زد ولی من از طرز نواختنش هیچ خوشم نیامد.اما همینکه قمر شروع به خواندن کرد به واقعیت عجیبی پی بردم – پی بردم که صدای این خانم جوان به اندازه ای نیرومند و رساست که باور کردنی نیست و در عین حال -به قدری گرم – که ان هم باور کردنی نبود.چون صفات گرم و قوی به ندرت ممکن است در صدای یک نفر جمع شود.

آشنايي قمر و ني‏داوود در آن مجلس نقش سرنوشت‏ سازي در زندگي قمر بازي مي‏كند. مرتضی نی داود همچنین می گوید :قمر صدای فوق العاده خوبی داشت که با قدرت و ظرافت بود اما خیلی سخت یاد می گرفت.میزانه های طاق برایش سخت بود و احتیاج به تمرین بیشتری داشت. این حقیقت و واقعیت موسیقی او بود خیلی زیاد به مردمی که از نظر مادی در مضیقه بودند می پرداخت و کمکشان می کرد.عیب او نیزاین بود که هر جوان زیبایی را که می دید عاشقش می شد.)) جواد اذر می گوید: (( احساسش نسبت به زندگی زناشویی خوب نبود چون از مردان بد دیده بود و خاطره خوشی از مردان نداشت و البته از زندگی زناشویی گریزان بود نه از مردم. ))

قمر الملوک وزیری درباره ی نخستین کنسرت خود می گوید:

یکی از خاطره انگیز ترین حوادث زندگی من که هیچگاه فراموش نخواهم کرد ان شب بود.پس از خاتمه ی کنسرت ترس مرموزی بر من مستولی شد. حدود چند هزار نفر در خیابان لاله زار جمع شده بودند. در بازگشت بیم آن داشتم که عده ای قصد جان مرا داشته باشند چون اخباری از این قبیل به من رسیده بود .

سرانجام با مراقبت مامورین انتظامی از بین مردم که برخی قیافه های عصبی و ناراحت هم در میان انها دیده می شد گذشتم و قضیه به خیر و خوشی گذشت.

قمر نخستین زن در دوران تاریخ معاصر ایران بود که بی‌حجاب به خوانندگی در حضور مردان پرداخت.

از وی به عنوان پرآوازه‌ ترین خواننده زن آوازهای سنتی ایران یاد می‌شود.
قمر الملوک وزیری نخستین زن خواننده ایرانی بود که صدایش ضبط شد .

وی در نوع‌ دوستی و بخشش افراط داشت و دیوانه ی بخشیدن بود و اگر روزی محتاجی نمی یافت جواهرات خو، زیباترین پیراهنش و یا اثاثیهای از خانه را به دوستانش می بخشید با اصرار و گاه به التماس می بخشید، چنان‌که اواخر عمر خود را به تنگ‌دستی گذراند.
قمر همیشه می گفت:

((روزی که نتوانم چیزی به کسی ببخشم چنان احساس درد و بدبختی می کنم که دلم می خواهد زار زار گریه کنم.))

شمسی کلان می گوید:

((شاید از نظر اسم یا عنوان مردم چیزی شنیده اند از این دست که قمرالملوک وزیری یک خواننده بود ، اما شاید ندانند که او واقعا یک انسان به تمام معنی بود.))

غلامحسین بنان :

(( قمر ام کلثوم ایران بود. سمبل همه ی خواننده های زن بود . در اواز ایران وزنه بود . شاید قرن ها طول خواهد کشید تا مادر گیتی مانندش را بزاید اما افسوس اینجا عادت ندارند به هنر اصیل و منش انسانی ارج بگذارند.))

برچسب ها
1 نظر
  1. muzicir.com

    سلام.خواستم بابت وبسایت خوبتون ازتون تشکر کنم
    و امیدوارم باعث ایجاد انگیزه براتون بشه

    پاسخ

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *