Warning: Creating default object from empty value in /home/foodie/domains/avayejam.com/public_html/wp-content/themes/enar/theme-admin/options/ReduxFramework/ReduxCore/inc/class.redux_filesystem.php on line 29
فرم در موسیقی چیست؟ - آموزشگاه موسیقی آوای جم
مرداد, 1397 1 نظر آموزش, آموزشی, گوش کردن صحیح

فرم در موسیقی چیست؟

نمودار فرم سه قسمتی

 

فرم وقتی که آهنگساز مشغول نوشتن قطعه ی موسیقی می شود می باید  هر لحظه ی اثر را به دقت یک مهندس معمار در رسم نقشه ی ساختمان طراحی کند.در هر دو مورد کار خاتمه یافته باید دارای انسجام، پیوستگی، تعادل، و شکل مشخص باشد. به این شکل مشخص در موسیقی فرم می گوییم. اما در حالی که در معماری، تعادل در فضا معنا می یابد، تعادل در موسیقی از نوع زمانی است. در موسیقی از واژه ی فرم برای توصیف روشی استفاده می کنیم که آهنگساز از طریق آرایش و چیدن ایده های موسیقایی خود به این تعادل دست می یابد _ به عبارت دیگر، روشی که طی آن آهنگساز قطعه ی خود را طراحی کرده و بدان شکل می دهد.

می توان فرم یک اثر موسیقی ساختار کلی آن در نظر گرفت.اما آهنگساز می باید این ساختار پایه را با جزِئیات جذاب بسیاری بی آراید : او به این منظور از مصالح متنوعی در موسیقی استفاده می کند.

تکرار و تضاد :

 

آهنگساز حتی در قطعه ای نسبتا کوتاه به ندرت به یک تم منفرد اکتفاء می کند. اما استفاده از تم های زیاد از حد که به صورت تصادفی به دنبال یکدیگر بی آیند ،می تواند آن قطعه را بی هدف و سرگردان به نظر برساند _ به عبارتی فاقد شکل یا فرم مشخص. لذا هدف آهنگساز می باید دستیابی به تعادل حساب شده ای میان دو مولفه ی اصلی همه ی فرم ها و طرح های موسیقی باشد که عبارتند از: تکرار و تضاد.

 

تکرار برخی از ایده های موسیقی به منظور ایجاد پیوستگی در موسیقی اقدامی ضروری است، و منظور ایجاد پیوستگی در موسیقی اقدامی ضروری است، و منظور از آن ایجاد وحدت در قطعه است. بعضی ملودی ها ممکن است دو یا چند بار طی قطعه شنیده شوند. اینها را به عنوان (علامت های راهنمایی) در نظر آوریدکه کمک می کنند تا راه تان را طی روند قطعه بهتر بیابید.

 

به همین ترتیب، معرفی ایده های متضاد هم به منظور خلق تنوع و جذابیت در یک قطعه بسیار مهم است. آهنگساز می تواند این کار را به روش های مختلف به انجام رساند: متحمل ترین حالت معرفی یک ملودی کاملا جدید است. اما ترفندهای دیگری نیز برای ایجاد تضاد وجود دارند که از میان آنها می توان به تغییر مایه، مد (ایجاد تضاد میان ماژور و مینور) ریتم، سرعت، دینامیک (شدت و ضعف صوت) ، حالت،بافت و طنین (یا رنگ آمیزی سازی اشاره نمود _. آهنگساز ممکن است بسته به میزان تضاد مورد نظرش هر لحظه تنها از یک ترفند یا چندی از این ترفندها استفاده کند.

آموزشگاه موسیقی آوای جم

مطهری سهروردی هفت تیر میرداماد

برچسب ها
1 نظر
  1. Pingback: انواع فرم های موسیقی کلاسیک غربی - آموزشگاه موسیقی آوای جم

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *