همه چیز درباره ی زیرچانه ای ویولون

شهریور, 1396 بدون نظر آموزشی, بهداشت نوازندگی

 

 

همه چیز درباره ی زیرچانه ای ویولون

 

زیرچانه ای ویولون که امروزه به کار میروند از مدلی تقلید می کنند که توسط هنرمند ویولون ساز , آهنگساز و رهبر آلمانی لویی اشپور در حدود 1820م. اختراع شد.

و آهنگسازان ویولون از جمله ویوتی نیز استفاده از زیر چانه ای را ارتقا دادند.
زیرچانه ای ویولون امروزی دارای اندازه ها و شکل های مختلفی هستند طوری که هر نوازنده می تواند  زیرچانه ای ویولون مناسب خود را بیابد.اگر  زیرچانه ای ویولون شما راحت نباشد نواختن ویولون همان چیزی نخواهد بود که شما توقع دارید.

انواع مدل های مختلف زیرچانه ای

مدل تکا Tekka :

این مدل درست در سمت چپ سیم گیر نصب می شود و از نوعی است که اکثر دانشجویان

زیرچانه ای ویلن

جوان روی ویولون های خود آن را نصب می کنند. این نوع زیرچانه ای معمولا ارزش آزمایش را دارد.

ورمیه Vermeer

این مدل طوری طراحی شده که تا وسط سیمگیر ویولون قرار می گیرد  و لذا سر نوازنده مطمئنا بر روی ساز تعادل بیش تری می یابد. ارتفاع این زیرچانه ای نسبتا بزرگ است و اگر شما بازوان کوتاهی دارید و گردن بلند این مدل برای شما بسیار مناسب است.

زیرچانه ای ویلن

فلش Flesh :

این زیرچانه ای ها مستقیما در وسط ویولونو در سراسر عرض سیم گیر قرار می گیرند. اگر گردن بلندی دارید (مثل مدل ورمیه)با این زیرچانه ای راحت خواهید بود. برخی از مدل های فلش دارای برجستگی در وسط هستند که برای ویولونیست هایی که چانه ای باریک دارند مناسب است. ویولونیست های بلند قد اغلب زیر چانه ای فلش را برای خود مناسب میدانند.

زیرچانه ای ویلن

گارنری Guarneri : این زیرچانه ای ها ساده ترین و راحت ترین زیرچانه ای هستند.این مدل در سمت چپ سیم گیر نصب می شود اما دارای یک بخش باریک است که تا سمت راست سیم گیر ادامه می یابد و ویولونیست ها می توانند تا حد زیادی ویولون را ازادانه بگیرند. ویویلونیست هایی که دارای آرواره های چهارگوش هستند یا آن هایی که ویولون خود را خیلی راحت نمی گیرند این نوع را دوست دارند.
زیرچانه ای هایی با ارتفاع گوناگون در دسترس قرار دارند .فنجانی زیرچانه ای ها نیز اندازه های مختلفی دارند .

زیرچانه ای ویلن

یافتن ارتفاع مناسب به معنای آن است که هنگامی که ویولون روی استخوان ترقوه ی شما قرار دارد و در حالت نواختن هستید زیر چانه ای با ارتفاع گردنتان تناسب داشته باشد. زیر چانه ایی را انتخاب نکنید که همه ی فضا را کاملا پر کند زیرا اگر اینطور شود شما در یک پوزیسیون بی تحرک قرار می گیرید اما نباید این زیر چانه ای هم لق باشد.

هر اندازه که زیر چانه ای شما طویل باشد برای شروع کار مناسب تر است وهنگامی که نوازندگیتان تکامل یافت شما همواره می توانید بهترین نوع زیر چانه ای را انتخاب کنید

آموزشگاه موسیقی آوای جم (مطهری)

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *