راپسودی روی ترانه های آمریکایی Rhapsody in blue این راپسودی معروف ترین اثر موسیقی آمریکایی است که به شیوه ی جاز کلاسیک تصنیف شده و جرج گرشوین با تصنیف آن به اوج اشتهار و ثروت رسید

اردیبهشت, 1396 بدون نظر آموزشی, تاریخ موسیقی

راپسودی روی ترانه های آمریکایی Rhapsody in blue
این راپسودی معروف ترین اثر موسیقی آمریکایی است که به شیوه ی جاز کلاسیک تصنیف شده و جرج گرشوین با تصنیف آن به اوج اشتهار و ثروت رسید. گرشوین تا سال 1923 به جز قطعات کوچکی برای آواز و پیانو اثر عمده ای به وجود نیاورده بود ولی آن سال به فکر افتاد یک راپسودی روی موسیقی سیاهان آمریکایی بنویسد و به این منظور در ارکستراسیون و سازبندی مطالعه بسیار کرد و بلاخره منظور خود راانجام داد.

راپسودی

وقتی در 13 فوریه 1944 آهنگ جدید او به نام (( راپسودی این بلو )) توسط پل وایتمان P.Whiteman و ارکستر او به مورد اجرا گذاشته شد موفقیت بی نظیری پیدا کرد. به زودی رهبران ارکستر آمریکا در صدد اجرای آن برآمدند و بسیاری از موسیقی دان های دیگر آن را برای یک پیانو ,دو پیانو, هشت پیانو,هارمونیکا ,هارمونیکا و ارکستر, ماندولین و ارکستر و آواز دسته جمعی تنظیم کردند.موسیقی شناسان آمریکایی نیز هر یک در وصف (( راپسودی این بلو )) مقالات مفصلی نوشتند تا آنجا که یکی از آنها ادعا کرد که این آهنگ ((بیش از پرستش بهار استراوینسکی در عالم موسیقی اهمیت دارد)).

در نتیجه ی این تبلیغات بیش از یک میلیون دلار از کنسرت های مختلف عاید گرشوین شد.
منظور از لفظ بلو Blue در این قطعه رنگ آبی نیست, بلکه در اینجا لفظ جمع بلوز که به یک رشته فو کستروت و رقص های متنوع جاز اطلاق می شود به طور مفرد Blue به کار رفته است. و موسیقی گرشوین روی چند آهنگ به شیوه ی ترانه های سیاهان بسط یافته است.
این قطعه اصلا برای پیانو و ارکستر نوشته شده است. مقدمه ی راپسودی با نوای کلارینت که به طرز جدیدی یک پاساژ کروماتیک را اجرا می کند آغاز می شود پس از آن پیانو و ارکستر نغمه های متفاوتی می نوازند. ضرب آهنگ به سبک موسیقی جازمتنوع و متغیر است. در راپسودی تم بسیار جذابی با تمام ارکستر اجرا می شود و پس از کادانس پیانو نوای موسیقی به تدریج سرعت می یابد و در آخر با چند آکورد قوی به پایان می رسد

آموزشگاه موسیقی آوای جم٬(مطهری)

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *