تصنیف در موسیقی ایرانی ساختن قطعاتی که با شعر توام باشد تصنیف یا ترانه نامیده شده است. در فرهنگ معین یکی از معانی آن این است: نوعی شعر که با آهنگ موسیقی خوانده شود. ساختن تصنیف در موسیقی ایران سابقه ی قدیمی دارد.حکیم نظامی گنجوی در منظومه خسرو و شیرین از سی لحن منسوب به باربد نام می برد که هر یک از این الحان یا تصانیف درباره ی موضوع خاصی ساخته شده اند. بنابراین ساختن موسیقی بر روی شعر و یا بالعکس از قدیم در موسیقی ایران رواج داشته است

خرداد, 1396 بدون نظر آموزشی, تاریخ موسیقی

تصنیف در موسیقی ایرانی

ساختن تصنیف در موسیقی ایران سابقه ی قدیمی دارد.

حکیم نظامی گنجوی در منظومه خسرو و شیرین از سی لحن منسوب به باربد

نام می برد که هر یک از این الحان یا تصانیف درباره ی موضوع خاصی ساخته شده اند.

بنابراین ساختن موسیقی بر روی شعر و یا بالعکس از قدیم در موسیقی ایران رواج

داشته است.البته می دانیم که موسیقی دان های قدیم خودشان اشعار تصانیف خود را

می ساختند و علاوه بر این اکثر انها مثل ((باربد)) نوازنده بربط و خواننده ی این تصانیف نیز بوده اند.

از واژه ی تصنیف در دوره ی بعد از اسلام در آثار موسیقیدان های مختلف از جمله عبدالقادر مراغی (ف.838 ه.ق)هم استفاده شده است.

قدیمی ترین تصنیف مستندی که از زمان های قدیم با قدمت بیش از 600 سال وجود دارد تصنیفی است از عبدالقادر مراغی که کشف نت نویسی آن توسط فرهاد فخرالدینی انجام شده است.

از زمان عبدالقادر به بعد تا زمان حیات آقا علی اکبر فراهانی پدر میرزاعبدالله و میرزاحسینقلی اطلاع چندانی از وضعیت این فرم در ایران در دست نیست.

از این زمان هم تعدادی تصنیف وجود دارد که سازندگان آنها مشخص نمی باشد . مثلا بنا به اظهار عبدالله دوامی تصنیف((وعده کردی)) در عراق ماهور از آقا علی اکبر فراهانی است و یا اینکه در زمان حیات او ساخته شده است و سال ساخت آن هم تخمینا1240 خورشیدی قید شده است.

یعنی صد و پنجاه و سه سال پیش. کمی بعد از آن دوران با ظهور اکبر شیدا و عارف قزوینی ساختن تصنیف در ایران بیشتر متداول شد و به تدریج موسیقیدان های دیگر هم به آن علاقمند شدند و با استقبال روزافزون مردم و افتتاح فرستنده ی رادیو ساختن تصانیف رواج بیشتری پیدا کرد تا جایی که سایر فرم های موسیقی را تحت شعاع قرار داد ولی ساختن بیش از حد این سبک موسیقی باعث یکنواختی آن گردیده است.

یک تصنیف از یک یا چند پریود یا عبارت موسیقی ترکیب می شود که شروع آن مقدمه و پریودهای بعدی آن را موسیقی با کلام به همراه جواب های ارکستر تشکیل می دهد. معمولا در بین پریودها اجرای چند میزان یا یک پریود به عهده ی ارکستر گذارده می شود تا خواننده بتواند نفسی تازه نماید و نیز این عمل موجب می شود که قطعه از حالت یکنواختی خارج شود .

خاتمه ی هر تصنیف

تصنیف
تصنیف

 

 

 

 

معمولا تکرار همان قسمت اول شعر است ولی یک اصل کلی نیست و می شود آن را تکرار ننمود. ممکن است مقدمه ی این فرم خلاصه ای از خود تصنیف باشد یعنی قسمت هایی از خودش را بازگو کند

آموزشگاه موسیقی آوای جم (مطهری)

آموزش موسیقی در آموزشگاه موسیقی آوای جم

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *