آشنایی با کنسرتو

اردیبهشت, 1396 بدون نظر آموزشی, تاریخ موسیقی, تاریخ موسیقی جهان

آشنایی با کنسرتو

آشنایی با کنسرتو

 

 

روبرت شومان
روبرت شومان

اپوس ٥٤
#اهنگساز: روبرت شومان
اين كنسرتو را طى چهار سال تصنيف كرد. قسمت اول’كنسرتو پيانو در لا مينور ‘ در تابستان ١٨٤١ در لايپزيگ ساخته شد و مدت چهار سال به نام فانتزى براى پيانو و اركستر مشهور بود . ولى شومان بلاخره تصميم گرفت آن را به صورت كنسرتو پيانو در آورد به اين جهت دو قسمت ديگر آن را در سال ١٨٤٥ تصنيف كرد و كنسرتو را به پايان رسانيد.

اين كنسرتو نخستين بار توسط كلارا ، زن شومان كه از مشهور ترين نوازندگان پيانو بود در درسدن به مورد اجرا گذاشته شد و روبرت شومان رهبرى اركستر را به عهده داشت. با آنكه اين كنسرتو يكى از عالى ترين قطعه هايى است كه براى پيانو و اركستر نوشته شده معهذا در زمان حيات شومان موفقيتى پيدا نكرد و در واقع بعد از مرگ او بود كه كلارا توانست ارزش واقعى آثار او را بشناساند و از آن زمان كنسرتوى شومان در رديف عالي ترين قطعات موسيقى پيانو قرار گرفت.

قسمت اول ‘كنسرتو پيانو در لا مينور ‘ كه اصلا به صورت فانتزى نوشته شده فرم مشخصى نيست و پيانو با نواى آهسته و قوى و حالت خاصى به موسيقى مى دهد. قسمت دوم ‘كنسرتو پيانو در لا مينور ‘ اينتر متسو آهنگ آهسته و زيبايى دارد كه به خصوص تم دوم آن با زبردستى بسيار بسط يافته است. قسمت سوم با نواى تندى كه از نظر تكنيك پيانو اهميت دارد خاتمه مى يابد.

آموزشگاه آوای جم (مطهری)

 

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *